PostHeaderIcon Χριστουγεννιάτικα δέντρα στην πλατεία των Φιλιατρών!!

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος ο Δήμος Τριφυλίας σε συνεργασία με τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων των σχολείων των Φιλιατρών, διοργάνωσε στην πλατεία της πόλης την εκδήλωση στολισμού πρωτότυπων χριστουγεννιάτικων δέντρων. Έτσι λοιπόν συναντηθήκαμε κι εμείς στα Φιλιατρά το μεσημέρι της Κυριακής 15 Δεκεμβρίου 2019 και πιάσαμε αμέσως δουλειά προκειμένου να προλάβουμε την φωταγώγηση των δέντρων στις 18:00.

Ο στολισμός ξεκινά πάντα με τα λαμπάκια!
Το συνεργείο στολισμού σε δράση!
Έτοιμο το δέντρο μας.
Ειδικό Δημοτικό και ΕΕΕΕΚ Φιλιατρών σε συνεργασία!
Μετά από λίγες μέρες επισκεφτήκαμε την πλατεία μαζί με όλους τους μαθητές του σχολείου μας ώστε να δούμε όλα τα δέντρα από κοντά και να κρεμάσουμε στο δικό μας δεντράκι χριστουγεννιάτικες ευχές.

PostHeaderIcon Μετά το γλυκό, ώρα για αλμυρό!

Μιας και το κεικ μας βγηκε πεντανόστιμο, είπαμε να συνεχίσουμε τις δοκιμές στην κουζίνα μας, και αυτή τη φορά σειρά είχαν οι πίτσες. Μαζέψαμε τα υλικά μας και ξεκινήσαμε.

Έτοιμες για τον φούρνο!!

PostHeaderIcon Ξεκινήσαμε την ζαχαροπλαστική!!

Μετά την επίσκεψή μας στον Παλιό Νερόμυλο, δεν μπορούσαμε παρά να πιάσουμε στα χέρια μας το αλεύρι και να φτιάξουμε ένα γλυκό!!Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε όλοι μαζί να φτιάξουμε ένα κέικ πορτοκαλιού.

Ξεκινήσαμε με το στύψιμο των πορτοκαλιών.
Και συνεχίσαμε με την μίξη των υπόλοιπων υλικών. Όλοι βάλαμε το χεράκι μας!!
Μόλις βγήκε από τον φούρνο δεν περιμέναμε λεπτό! Ήταν πεντανόστιμο!

PostHeaderIcon Στολίσαμε !!

Με τον ερχομό του Δεκέμβρη δεν μπορούσαμε παρά να βάλουμε τα γιορτινά μας!! Βρήκαμε λοιπόν το δέντρο μας και αμέσως πιάσαμε δουλειά!

Όλοι μαζί ξεκινήσαμε να στήνουμε το δέντρο μας κλαδί κλαδί.
Μόλις το δέντρο μας ήταν έτοιμο, ξεκινήσαμε το στόλισμα.

Έτοιμο το δέντρο μας! Και του χρόνου!

PostHeaderIcon Επίσκεψη στον Παλιό Νερόμυλο!

Μετά από πολλές προσκλήσεις του κύριου Νάσου, όταν μας το επέτρεψε ο καιρός επισκεφθήκαμε τον Παλιό Νερόμυλο ώστε να δούμε πώς λειτουργεί ο μύλος και πώς φτιάχνεται το αλεύρι.

Με το που φτάσαμε πήγαμε και είδαμε τον μύλο που τον στριφογυρνούσε γρήγορα το νερό από το ποτάμι.
Πιάσαμε στα χέρια μας και είδαμε από κοντά πώς το σιτάρι γίνεται αλεύρι.
Παρατηρήσαμε τα παλιά αντικείμενα που υπήρχαν στο παλιό σπίτι του μυλωνά
Μετά, αφού κάναμε μία βόλτα στο περιβόλι και είδαμε τις πορτοκαλιές…
…ήρθε η ώρα για πρωινό και δεν μπορούσε να είναι κάτι άλλο εκτός από φρέσκιες κρέπες φτιαγμένες από το αλεύρι του μύλου.

PostHeaderIcon Μετά τα φρούτα, σειρά είχαν τα φυστίκια!!

Η κυρία Έφη μας έφερε μία σακούλα φρεσκομαζεμένα φυστίκια και ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να τα περιεργαστούμε και να δοκιμάσουμε!! Αφού τα έψησε στον φούρνο μας, λάβαμε όλοι θέση στην τραπεζαρία και αρχίσαμε την δοκιμή.

Η κυρία Έφη μας μοίρασε τα φυστίκια και μας έδειξε πώς να σπάμε το κέλυφός τους.
Πιάσαμε δουλειά βάζοντας δύναμη στα δάχτυλα….
…. και συνεχίσαμε δοκιμάζοντας!!
Δοκιμάσανε μικροί και μεγάλοι!

PostHeaderIcon Δοκιμάζουμε φθινοπωρινά φρούτα

Αφού μάθαμε να αναγνωρίζουμε τα φρούτα του φθινοπώρου (μήλο, πορτοκάλι, αχλάδι, σταφύλι, σύκο, ρόδι) δοκιμάσαμε στο σχολείο μας μερικά από αυτά!

Και ήταν όλα τόσο νόστιμα!!!

μμμ…φρέσκα φρούτα!
το πορτοκάλι μ΄ αρέσει πιο πολύ..

PostHeaderIcon Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου 2019

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε και φέτος στην πόλη μας η επέτειος του ΟΧΙ της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών στην κατάθεση στεφάνων αλλά και στη μαθητική παρέλαση που ακολούθησε στο κέντρο της πόλης. Τίμησαν με την παρουσία τους τους ήρωες του ’40 και απέσπασαν τα πιο θερμά χειροκροτήματα!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και καλή πρόοδο!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την κατάθεση στεφάνου (στο 2:40) και την παρέλαση του σχολείου μας (στο 10:48) στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=1rmtKywUMBI

PostHeaderIcon Επίσκεψη στο ΕΕΕΕΚ Φιλιατρών

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, την Παρασκευή 25/10/2019 οι μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Φιλιατρών. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τη σχετική εκδήλωση, άκουσαν τραγούδια και ποιήματα αφιερωμένα στους ήρωες του ΄40. Στο τέλος δέχτηκαν κέρασμα από το φιλόξενο προσωπικό του σχολείου.

PostHeaderIcon Χρόνια πολλά Αλέξη!

Ο αγαπημένος μας Αλέξης είχε τα γενέθλιά του και μας κέρασε μία πεντανόστιμη τούρτα καθώς και δροσερούς χυμούς! Εμείς του τραγουδήσαμε και του ευχηθήκαμε να είναι πάντα γερός και χαμογελαστός!!

Κάνε ευχή Αλέξη!!
Χρόνια πολλά !!