Archive for Οκτώβριος, 2013

PostHeaderIcon Ο λαχανόκηπος μας!

Φέτος αποφασίσαμε με τους μαθητές μας να δημιουργήσουμε και να φροντίσουμε έναν λαχανόκηπο!

Τα παιδιά βοήθησαν από την αρχή ως το τέλος της διαδικασίας του φυτέματος!Παρατήρησαν ποια είναι η προετοιμασία  που χρειάζεται να γίνει στο έδαφος ,προκειμένου να είναι κατάλληλο για να δεχτεί τα φυτά.

Έπειτα βοήθησαν στο φύτεμα αλλά είχαν ενεργό συμμετοχή και στην διαμόρφωση του χώρου ώστε ο λαχανόκηπος μας να είναι όμορφος και περιποιημένος!

Συζητήσαμε τι χρειάζεται να κάνουμε για να αναπτυχθούν , προκειμένου σε δύο μήνες από τώρα να κόψουμε τα δικά μας μπρόκολα-κουνουπίδια-λάχανα αλλά και μαρουλάκια για τις σαλάτες μας!!

Καλή μας επιτυχία λοιπόν!!

PostHeaderIcon Προβολή ταινίας..

Σήμερα οι μαθητές μας παρακολούθησαν την ταινία ¨η πεντάμορφη και το τέρας¨.

Η σχολική αίθουσα μετατράπηκε σε ¨κινηματογραφική¨και τα παιδιά απόλαυσαν καθισμένα στους παιδικούς

καναπέδες την ταινία που όπως μας είπαν τους άρεσε πολύ…

Ο ουρανός  που ήταν σκοτεινός λόγω της κακοκαιρίας συνέβαλλε στην καλύτερη ποιότητα της

προβολής!

PostHeaderIcon Αγιασμός!

Στις 7 Οκτωβρίου έγινε ο Αγιασμός στο σχολείο μας και έτσι ξεκίνησε η νέα σχολική χρονιά!

Στον Αγιασμό παρευρέθηκαν μαθητές,γονείς και εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης!

Το Σχολείο ξαναγέμισε από τα χαρούμενα προσωπάκια των παιδιών που περίμεναν με λαχτάρα την έναρξη της

σχολικής χρονιάς!