Archive for Ιούνιος, 2023

PostHeaderIcon Καλό καλοκαίρι🏄‍♀️🏊‍♂️

Ραντεβού το Σεπτέμβρη!!

Καλό καλοκαίρι με πολλές βουτιές κι αμέτρητα παγωτά!!!

PostHeaderIcon «Νιρέττα η Καρέττα»

Πρόγραμμα Δημιουργικής Εκμάθησης & Ευαισθητοποίησης για το Περιβάλλον

Την Πέμπτη, 8-6-2023, επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι υπεύθυνοι του εκπαιδευτικού προγράμματος «Νιρέττα η Καρέττα» και μαζί με τους μαθητές του 3ου Νηπιαγωγείου Φιλιατρών, γνωρίσαμε τις θαλάσσιες χελώνες, μάθαμε για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν και τους τρόπους που μπορούμε να βοηθήσουμε να μην εξαφανιστούν.

Με την παρουσία της μασκότ του προγράμματος Νιρέττας, οι υπεύθυνοι του προγράμματος του MEDASSET εξήγησαν στα παιδιά την πολύπλοκη ανατομία της θαλάσσιας χελώνας και στη συνέχεια τραγουδήσαμε, χορέψαμε και παίξαμε όλοι μαζί!

Τα χελωνάκια μας είναι μέσα στα αυγά τους!
Τα χελωνάκια μας τρέχουν προς τη θάλασσα!!!

PostHeaderIcon Κάνουμε τον Ήλιο φίλο μας!!!

Το καλοκαίρι έχει φτάσει για τα καλά!!! Οι μικροί μας μαθητές έμαθαν για τις επιπτώσεις της ηλιακής ακτινοβολίας στο σώμα, με σκοπό να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη  λήψης μέτρων Ηλιοπροστασίας!!! Και πλέον είμαστε έτοιμοι για την θάλασσα!!!👒🕶️👙🩴🌞🏊‍♂️