Archive for Νοέμβριος, 2019

PostHeaderIcon Μετά τα φρούτα, σειρά είχαν τα φυστίκια!!

Η κυρία Έφη μας έφερε μία σακούλα φρεσκομαζεμένα φυστίκια και ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να τα περιεργαστούμε και να δοκιμάσουμε!! Αφού τα έψησε στον φούρνο μας, λάβαμε όλοι θέση στην τραπεζαρία και αρχίσαμε την δοκιμή.

Η κυρία Έφη μας μοίρασε τα φυστίκια και μας έδειξε πώς να σπάμε το κέλυφός τους.
Πιάσαμε δουλειά βάζοντας δύναμη στα δάχτυλα….
…. και συνεχίσαμε δοκιμάζοντας!!
Δοκιμάσανε μικροί και μεγάλοι!

PostHeaderIcon Δοκιμάζουμε φθινοπωρινά φρούτα

Αφού μάθαμε να αναγνωρίζουμε τα φρούτα του φθινοπώρου (μήλο, πορτοκάλι, αχλάδι, σταφύλι, σύκο, ρόδι) δοκιμάσαμε στο σχολείο μας μερικά από αυτά!

Και ήταν όλα τόσο νόστιμα!!!

μμμ…φρέσκα φρούτα!
το πορτοκάλι μ΄ αρέσει πιο πολύ..

PostHeaderIcon Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου 2019

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε και φέτος στην πόλη μας η επέτειος του ΟΧΙ της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών στην κατάθεση στεφάνων αλλά και στη μαθητική παρέλαση που ακολούθησε στο κέντρο της πόλης. Τίμησαν με την παρουσία τους τους ήρωες του ’40 και απέσπασαν τα πιο θερμά χειροκροτήματα!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και καλή πρόοδο!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την κατάθεση στεφάνου (στο 2:40) και την παρέλαση του σχολείου μας (στο 10:48) στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=1rmtKywUMBI

PostHeaderIcon Επίσκεψη στο ΕΕΕΕΚ Φιλιατρών

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, την Παρασκευή 25/10/2019 οι μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Φιλιατρών. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τη σχετική εκδήλωση, άκουσαν τραγούδια και ποιήματα αφιερωμένα στους ήρωες του ΄40. Στο τέλος δέχτηκαν κέρασμα από το φιλόξενο προσωπικό του σχολείου.