Archive for Δεκέμβριος, 2014

PostHeaderIcon ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!!!

PostHeaderIcon Βόλτα Χριστουγεννιάτικη!!

Την τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, πήγαμε έναν περίπατο στα όμορφα στολισμένα Φιλιατρά! Μας δόθηκε η ευκαιρία να βγάλουμε πολλές φωτογραφίες, να χαζέψουμε τα χριστουγεννιάτικα δέντρα που έφτιαξαν τα σχολεία και συμμετείχαν στον στολισμό της πόλης..να στείλουμε γράμμα στον Αϊ -Βασίλη, να πιούμε ένα αναψυκτικό σε κάποια καφετέρια και να παίξουμε στην παιδική χαρά.

Ίσως ήταν ο πιο όμορφος τρόπος για να αποχαιρετήσουμε το 2014 και να υποδεχτούμε με αισιοδοξία και πολύ κέφι το νέο έτος!!

PostHeaderIcon Γιορτή Χριστουγέννων!

Στις 22 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 07:00 μ.μ. πραγματοποιήσαμε την Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας. Φέτος παρουσιάσαμε με τους μαθητές μας ,ένα μικρό μουσικοκινητικό θεατρικό, το οποίο ήταν βασισμένο στην Χριστουγεννιάτικη ιστορία του Ευγένιου Τριβιζά ¨Ένα Δέντρο μια Φορά¨. Την γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Τριφυλίας, ο Αντιδήμαρχος Υγείας, ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου Τριφυλίας, ο Πρόεδρος του Τοπικού Καταστήματος Φιλιατρών , ο Πρόεδρος της Α/θμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Τριφυλίας, οι γονείς των μαθητών μας και αρκετοί φίλοι που στηρίζουν με την παρουσία τους κάθε εκδήλωση μας.

Μπορείτε να διαβάσετε το σχετικό ρεπορτάζ εδώ.

PostHeaderIcon Τα Σχολεία Στόλισαν την Πλατεία Δημαρχείου στα Φιλιατρά!!

Μια όμορφη και ιδιαίτερα δημιουργική ιδέα υλοποιήθηκε φέτος τα Χριστούγεννα από τα Σχολεία και τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων της πόλης των Φιλιατρών .

Κάθε Σχολείο ανέλαβε να κατασκευάσει με απλά υλικά το δικό του ιδιαίτερο Χριστουγεννιάτικο Δέντρο.

Το απόγευμα της Παρασκευής , 19 Δεκεμβρίου 2014 , συγκεντρώθηκαν όλα τα δέντρα στην πλατεία μπροστά από το Δημοτικό Κατάστημα Φιλιατρών, όπου στήθηκαν, στολίστηκαν και φωτίστηκαν.

Το Σχολείο μας χρησιμοποιώντας  ανακυκλώσιμα υλικά ( τα παλιά ελαστικά των οχημάτων) δημιούργησε ένα Χριστουγεννιάτικο Δέντρο αλλά και έναν πολύ χαριτωμένο Χιονάνθρωπο.

Τα παιδιά συμμετείχαν στην κατασκευή τους ενεργά από την αρχή.

Ευχόμαστε και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά να μπορούμε να συμμετέχουμε σε τέτοιου τύπου εκδηλώσεις που εξάρουν την φαντασία, δίνουν την χαρά της δημιουργίας και χαρίζουν χαμόγελα με το όμορφο αποτέλεσμα που τελικά βγαίνει!!!

PostHeaderIcon Η Αγέλαστη Πολιτεία και οι Καλικάνταροι

Την Χριστουγεννιάτικη θεατρική παράσταση η Αγέλαστη Πολιτεία και οι Καλικάντζαροι από το Τριφυλιακό Ερασιτεχνικό Θέατρο , είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές μας!! Τα παιδιά με ανέλπιστα μεγάλη αφοσίωση παρακολουθήσαν τους ηθοποιούς επί σκηνής. Στο τέλος της παράστασης όλοι οι μαθητές των σχολείων που βρίσκονταν εκεί, χόρεψαν παρέα με τους ηθοποιούς σε χαρούμενους ρυθμούς!

PostHeaderIcon ΗΜΕΡΙΔΑ << ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΜΕΑ>>

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής 7 Δεκεμβρίου 2014,η Ημερίδα με θέμα < Δημόσια Εκπαίδευση ΑΜΕΑ >, που διοργάνωσαν από κοινού το Τμήμα Πρόνοιας του Δήμου Τριφυλίας, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Φιλιατρών και το  Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.  Φιλιατρών. Μεγάλο ήταν το ενδιαφέρον των πολιτών οι οποίοι γέμισαν κυριολεκτικά την αίθουσα του Μορφωτικού Συλλόγου Φιλιατρών << Ο ΠΥΡΣΟΣ >>,προκειμένου να ενημερωθούν για το θέμα.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την Ημερίδα μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

PostHeaderIcon ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΗΜΕΡΙΔΑ << ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΜΕΑ >>

ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ

ΤΟ Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία,  Σας Προσκαλούν στην ημερίδα με Θέμα:

«Δημόσια Εκπαίδευση ΑΜΕΑ»

Την Κυριακή 07 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 18:30,στην αίθουσα του Μορφωτικού Συλλόγου Φιλιατρών

«Ο ΠΥΡΣΟΣ»

Ομιλητές:

–      Σαραβελάκης Κώστας, Προϊστάμενος ΚΕ.Δ.Δ.Υ. Μεσσηνίας

–      Πολυκλαδική Θεραπευτική Ομάδα του Κέντρου Ημέρας.

–      Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Ειδικού Δημοτικού Σχολείου  Φιλιατρών.

–      Ιωάννης Σάκκουλας , Διευθυντής του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Φιλιατρών