Archive for Απρίλιος, 2019

PostHeaderIcon Καλό Πάσχα!

Τελευταία μέρα, λοιπόν,πριν τις διακοπές του Πάσχα και τι άλλο να κάναμε;; Βάψαμε αυγά! Ευτυχώς που έχουμε ωραία κουζίνα και μεγάαααλη κατσαρόλα για να χωρέσουν όλα μαζί!

Βαφή σε χλιαρό νερό και ένα ποτήρι ξύδι!

Ωραία βγαίνουν!!!

Ώρα για ζωγραφική!

Έχουν πέσει με τα μούτρα…

Ο Αλέξης κάνει κρας τεστ για να πάρει το πιο δυνατό!

Εντάξει Δημήτρη, κι εσύ πήρες δυνατό!!!

Φυσικά όλη την τελευταία βδομάδα είχαμε ξεκινήσει να προετοιμαζόμαστε για το Πάσχα! Ευτυχώς μας βοήθησε και η κυρία Γεωργία που κάνει την πρακτική της στο σχολείο μας. Πως σας φαίνονται τα φαναράκια μας για τον Επιτάφιο της Μεγάλης Παρασκευής;;

IMG_20190425_173301

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!!!

PostHeaderIcon Ιππόσχεση!

Όχι, δεν κάναμε λάθος τον τίτλο! Μόλις γυρίσαμε από ένα εκπληκτικό μέρος που λέγεται «Ιππόσχεση»! Είναι ένα Κέντρο Θεραπευτικής Ιππασίας στο Ασπρόχωμα Καλαμάτας που φιλοξένησε την ανοιξιάτικη εκδρομή μας. Ευτυχώς, ο καιρός μας έκανε τη χάρη και νωρίς το πρωί ξεκινήσαμε με τα ταξί μας.. Γι’ αυτό θέλουμε να πούμε ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κ. Κώστα Μαντζώρο, ιδιοκτήτη της Επιβατικής Μεσσηνίας, γιατί χωρίς τη δωρεάν μεταφορά θα ήταν αδύνατο να επισκεφτούμε το Κέντρο που βρίσκεται 80 χλμ μακριά από το σχολείο μας!

Μόλις φτάσαμε και είδαμε τα άλογα, ξεχάσαμε ακόμη και να φάμε το πρόγευμα μας! Πιάσαμε γρήγορα τις βούρτσες για να τα χτενίσουμε και να τα πάμε βόλτα όλοι μαζί!

Ο Δημήτρης βουρτσίζει τον Pulsar!

Πάμε!

Βόλτα με την Μελία!

Και μετά ήρθε η ώρα που περιμέναμε! Ώρα για ιππασία! Όλοι μας ανεβαίναμε για πρώτη φορά σε άλογο και – μετά από αυτή την εμπειρία – μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι δεν θα είναι η τελευταία!

Ο Παναγιώτης έτοιμος να ανέβει στον Pulsar!

«Χωρίς χέρια κύριε!»

Ασκήσεις εργοθεραπείας

edh

«Και ανάποδα κύριε!»

Ο Μίμης ανέβηκε σαν Τεξανός καουμπόης!

"Δεν κατεβαίνω ούτε αύριο!"

«Δεν κατεβαίνω ούτε αύριο!»

IMG-245f8a5c0d5a9df3517444e4c562e595-V

Κόλλα πέντε Αλέξη!

Εμείς δεν είμαστε σχολείο, το Cirque du Soleil είμαστε!

Εμείς δεν είμαστε σχολείο,
το Cirque du Soleil είμαστε!

Πριν κλείσουμε, θέλουμε για ακόμη μία φορά να ευχαριστήσουμε το εξειδικευμένο προσωπικό και τις εθελόντριες του Κέντρου για τη χαρά που έδωσαν στα παιδιά αφιλοκερδώς και να τους ευχηθούμε να συνεχίσουν να μεταδίδουν αυτή την ενέργεια στα παιδιά που αναλαμβάνουν! Εις το επανιδείν με πολλές «ιπποσχέσεις»!!!

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Κέντρο: Αμαλία Δουλάμη, 6936915460, ipposxesitr@gmail.com

Ευχαριστούμε για όλα!