Archive for Μάιος, 2023

PostHeaderIcon Υγιεινή Διατροφή

Μέσα από δραστηριότητες προσπαθούμε οι μαθητές μας να κατανοήσουν την αξία της υγιεινής διατροφής και τα προβλήματα που δημιουργούνται όταν δεν τρεφόμαστε σωστά!!! Τρώμε πολλά φρούτα και λαχανικά λοιπόν, αθλούμαστε συχνά και υιοθετούμε σωστές πρακτικές και συνήθειες για να έχουμε υγεία!!!💪💪💪❤️❤️❤️

PostHeaderIcon Χρόνια Πολλά Μαμά❤❤⚘⚘💐🌺🥰

PostHeaderIcon Ευχαριστήριο

Οι μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας, εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες στο Δήμαρχο της πόλης μας, για την προσφορά δέντρων και λουλουδιών προκειμένου να τα φυτεύσουμε στην αυλή μας. Με τη γενναιόδωρη συμβολή του, η αυλή μας θα ομορφύνει ακόμη περισσότερο και θα μεταμορφωθεί σε έναν υπέροχο κήπο που με τα χρώματά του θα γεμίζει αισιοδοξία τις καρδιές των παιδιών μας.
Αξιότιμε κ. Δήμαρχε Γεώργιε Λεβεντάκη , ευχαριστούμε θερμά τόσο για την άμεση ανταπόκρισή σας, όσο και για την ευαισθησία σας για τους μικρούς μας μαθητές! Ευχόμαστε να ακολουθήσουν κ άλλοι το παράδειγμά σας❤🌺

PostHeaderIcon Ευχαριστήριο

Ευχαριστούμε πολύ τον Τάκη Παγάνη, τον Αντώνη Παγάνη και την Παναγιώτα Μπεζεντέ, που δώρισαν και τοποθέτησαν 17 οπωροφόρα δέντρα στην αυλή του σχολείου μας, στη μνήμη του αγαπημένου σε όλους μας Βασίλη.
Η γεμάτη αγάπη αυλή μας ομόρφυνε και τα δέντρα του Βασίλη θα υπάρχουν πάντα για να προσφέρουν στους μικρούς μαθητές μας τους καρπούς και τη σκιά τους, θυμίζοντάς μας το χαμόγελο και την καλοσύνη του!
Είμαστε βέβαιοι ότι ο Βασίλης θα είναι χαρούμενος γι’ αυτή την πράξη και η μνήμη του θα είναι πάντα ζωντανή στις καρδιές όλων όσων τον γνώρισαν 😊🙏

PostHeaderIcon Εργοθεραπεία

Η λεπτή κινητικότητα περιλαμβάνει το συντονισμό των μικρών μυϊκών ομάδων του χεριού που μας επιτρέπουν να γράφουμε, να χειριζόμαστε μικρά αντικείμενα, να ντυνόμαστε κ.λπ. Η ανάπτυξη της λεπτής κινητικότητας είναι ιδιαίτερα σημαντική καθώς επηρεάζει όλους τους τομείς της καθημερινότητας ενός παιδιού, από το παιχνίδι μέχρι τη σχολική επίδοση. Συγκεκριμένα, συνδέεται άμεσα με τη γραφή, την ένδυση και υπόδυση, τη σίτιση και γενικότερα την αυτοφροντίδα του παιδιού.

Οι δεξιότητες αδρής κινητικότητας είναι εκείνες που απαιτούν κίνηση ολόκληρου του σώματος και οι οποίες αφορούν στους μεγάλους (σταθεροποιητές του κορμού) μύες του σώματος για να πραγματοποιήσουν καθημερινές λειτουργίες, όπως η στατική θέση, η βάδιση, το τρέξιμο και το κάθισμα με σωστή ευθυγράμμιση. Περιλαμβάνονται επίσης δεξιότητες οπτικο-κινητικού συντονισμού όπως δεξιότητες με την μπάλα (πέταγμα, πιάσιμο, κλώτσημα).

Η ισορροπία μας είναι πολύ σημαντική για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε σύνθετες και απαιτητικές κινητικές δραστηριότητες. Στηρίζεται στο αιθουσαίο σύστημα και βοηθάει να διατηρείται στην ευθεία το σώμα μας, σε όρθια ή καθιστή θέση, σε σταθερή ή κινούμενη επιφάνεια, με ανοιχτά ή με κλειστά μάτια.

Η ενδυνάμωση του κορμού είναι κάτι που πρέπει να δουλεύεται συνεχώς στα παιδιά επειδή μεγαλώνουν. Συνεπώς όσο αναπτύσσονται, ο κορμός τους πρέπει να γίνεται ισχυρότερος για να υποστηρίξει το πρόσθετο βάρος και το μήκος των άκρων τους. Χωρίς τον ορθοστατικό έλεγχο, το παιδί μπορεί να δυσκολευτεί στη διατήρηση  μιας καλής στάσης ενώ κάθεται με αποτέλεσμα να κουράζεται εύκολα στο θρανίο του σχολείου. Επιπλέον, η κίνηση των χεριών τους θα γίνει πιο δύσκολη. Όταν ο ορθοστατικός έλεγχος είναι επαρκής, τα χέρια μπορούν να δουλέψουν ικανοποιητικά σε μια επιφάνεια εργασίας σε δραστηριότητες όπως η γραφή και ο χειρισμός ψαλιδιού. Η σταθερότητα και η κινητικότητα στους ώμους και στους πήχεις του παιδιού θα επιτρέψουν και την αρμόζουσα κινητικότητα του χεριού με δύναμη και σταθερότητα. Παράλληλα, η σταθερότητα του καρπού του θα επιτρέπει την κινητικότητα των δαχτύλων του με ακρίβεια.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

«ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΜΑΝΤΑΛΑΚΙΑ»

Το παιδί χρησιμοποιεί το μανταλάκι με τα τρία δάκτυλα για ενδυνάμωση της τριποδικής λαβής. Μπορούμε να τα αξιοποιήσουμε με διάφορους τρόπους και σε συνδυασμό με πολλά άλλα υλικά, όπως μεταφέροντας πον-πον από ένα μπολ σε άλλο, ανάλογα με το χρώμα ή το μέγεθός τους.

« ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΤΟ ΜΠΑΛΟΝΙ »

Τα παιδιά θα πρέπει να ακουμπάνε την κοιλιά τους (από το αφαλό και κάτω), πάνω σε ένα μαξιλάρι ή μια μπάλα yoga και με ένα κοντάρι που κρατάνε στα χέρια, θα πρέπει να χτυπάνε το μπαλόνι που έρχεται προς το μέρος τους.

Η δραστηριότητα βοηθάει στη :

• Βελτίωση της λεπτής κινητικότητας,
  • Ενδυνάμωση ωμικής ζώνης και άνω άκρων,
  • Βελτίωση οπτικοκινητικού συντονισμού,
  • Βελτίωση ισορροπίας,
  • Ενδυνάμωση κορμού σώματος.

«ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΟΥ ΧΟΡΟΠΗΔΗΜΑΤΟΣ »

Τα παιδιά μεταφέρουν με χοροπηδητά την μπάλα από το ένα στεφάνι στο άλλο, κρατώντας την ανάμεσα στα πόδια τους.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, εκτός από την ευχαρίστηση που προσφέρει στα παιδιά, ενισχύει τη βελτίωση :

• Της αδρής κινητικότητας,
  • Της συμμετρικής αμφίπλευρης οργάνωσης,
  • Του κινητικού σχεδιασμού,
  • Του οπτικοκινητικού συντονισμού.

PostHeaderIcon Καλή Πρωτομαγιά⚘🌷🌼💐🌺