Archive for Απρίλιος, 2024

PostHeaderIcon «Κι αν ήσουν εσύ;»

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε εκπαιδευτική δράση στην κεντρική πλατεία των Φιλιατρών, στα πλαίσια του προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ» –  ένα πρόγραμμα για την ευαισθητοποίηση της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας στα ανθρώπινα δικαιώματα με την αξιοποίηση βιωματικών δραστηριοτήτων και τεχνικών θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος, που υλοποιείται από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση. Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και πιστοποιημένο από τον Διεθνή Οργανισμό για το Θέατρο στην Εκπαίδευση (IDEA).

Εκεί οι μαθητές μας ζωγράφισαν μαζί με μαθητές από όλα τα σχολεία της πόλης μας το αχνάρι των παπουτσιών τους με κιμωλία, δηλώνοντας ότι «όλοι χωράμε», » όλοι μπορούμε να συνυπάρχουμε ειρηνικά «.

Επί της ευκαιρίας παίξαμε στην παιδική χαρά!

PostHeaderIcon Χρόνια Πολλά Ελλάδα🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷

PostHeaderIcon Αποκριάτικο Πάρτυ🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳

Μασκαρευτήκαμε, χορέψαμε, τραγουδήσαμε και περάσαμε υπέροχα!

PostHeaderIcon Τσικνίσαμε κι εμείς!

Οι μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας ευχαριστούμε από καρδιάς τον κ. Νίκο Παναγιωτόπουλο Λουκάνικο Φιλιατρών που μας προσέφερε όλα τα κρεατικά ώστε να τηρήσουμε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης, καθώς και το Σ.Γ κ Φιλων Ειδικού Δημοτικου και ΕΕΕΕΚ Φιλιατρών Μεσσηνίας για την προσφορά τους! Γιορτάσαμε και περάσαμε υπέροχα! Και του χρόνου🎉🎉🎉