Archive for Οκτώβριος, 2014

PostHeaderIcon Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Με σύννεφα  και ψιλόβροχο  πραγματοποιήθηκε φέτος ο εορτασμός της Εθνικής μας επετείου αλλά όπως πάντα με ιδιαίτερη λαμπρότητα και μεγαλοπρέπεια.
Η πόλη είχε σημαιοστολιστεί και ο κόσμος που παρακολούθησε τον εορτασμό ήταν πραγματικά πολύς παρά το κρύο και το ψιλόβροχο.
Και του χρόνου με υγεία..
Μπορείτε να παρακολουθήσετε το video εδώ

PostHeaderIcon Προληπτικός Οδοντιατρικός Έλεγχος

Πόσο σημαντικό είναι λοιπόν να προλαμβάνουμε τα χαλασμένα δοντάκια;

Η σημασία της έγκαιρης πρόληψης είναι μεγάλη δεδομένου ότι οι πρώιμες βλάβες μπορεί να οδηγήσουν σε γρήγορη απώλεια των μόνιμων δοντιών κάτι που οδηγεί  σε αυξημένες ανάγκες για αποκατάσταση στο μέλλον.

Η Οδοντίατρος του Κέντρου Υγείας Φιλιατρών, επισκέφθηκε σήμερα, Πέμπτη 16 Οκτωβρίου το Σχολείο μας, προκειμένου να εξετάσει τους μαθητές και να ενημερωθούν οι γονείς τους για τυχόν  προβλήματα και για τη σωστή και έγκαιρη αντιμετώπιση τους.

Στόχος του προληπτικού προγράμματος είναι η διατήρηση της στοματικής υγείας των παιδιών.

PostHeaderIcon Προετοιμασία πρωινού!

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων αυτοεξυπηρέτησης που πραγματοποιούνται στο Σχολείο, οι μαθητές προετοίμασαν μόνοι τους το πρωινό τους!

Ευχαριστούμε πολύ την γιαγιά-Μαρία για το φρέσκο ζυμωτό ψωμί που μας έστειλε!!Σίγουρα συνέβαλλε πολύ στην παρασκευή αυτού του πολύ νόστιμου πρωινού γεύματος .

PostHeaderIcon 6 Οκτωβρίου-Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού!

Η πρώτη Δευτέρα του  Οκτωβρίου  θεσμοθετήθηκε ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος διεξήχθη στις 6
Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι
ίσοι».

Το σχολείο μας την τρέχουσα σχολική χρονιά  δεν διαθέτει καθηγητή φυσικής αγωγής ,οπότε συνεργάστηκε και επισκέφθηκε το

2ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Φιλιατρών.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ομαδικά παιχνίδια παρέα με τους μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου ή να ζωγραφίσουν κάτι σχετικό με την ημέρα. Στο τέλος δόθηκαν αναμνηστικοί έπαινοι .

Η επίσκεψη αυτή λειτούργησε πολύ θετικά για όλους ανεξαιρέτως. Ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη συνεργασία !

PostHeaderIcon Φυτεύουμε λουλούδια και η αυλή μας ομορφαίνει!!

Η αυλή πήρε πιο όμορφη εικόνα με τις γλάστρες και τα διάφορα εποχιακά λουλούδια!

Κάποια από τα παιδιά βοήθησαν στην διαδικασία του φυτέματος των λουλουδιών κ κάποια άλλα απλά παρακολουθούσαν με προσοχή.!

Από εκείνη την ημέρα και έπειτα οι μαθητές φροντίζουν για την καθημερινή περιποίηση τους και έτσι αποκτούν υπευθυνότητα κ αυτοπεποίθηση!!