Archive for Νοέμβριος, 2022

PostHeaderIcon Εδώ Πολυτεχνείο!

PostHeaderIcon Γνωρίζω το σώμα μου!

Το πρόγραμμα «Γνωρίζω το σώμα μου» ανταποκρίνεται στην ανάγκη των μαθητών να γνωρίσουν καλύτερα το σώμα τους για να το φροντίζουν και να ζουν σωστά με υγεία.
Στόχος είναι τα παιδιά να γνωρίσουν το σώμα τους, τις αδυναμίες και τις δυνατότητες τους. Να κατονομάζουν τα εξωτερικά μέλη του σώματος και να γνωρίσουν τα όργανα και τις βασικές λειτουργίες του οργανισμού. Μέσα από αυτήν την γνώση οι μαθητές καταφέρνουν να φροντίζουν για την καλή υγιεινή του σώματος τους και να αυτοεξυπηρετούνται.

PostHeaderIcon Δραστηριότητες λεπτής κινητικότητας

Η λεπτή κινητικότητα είναι η ικανότητα ενός παιδιού να χειρίζεται σωστά τους μικρούς μυς. Επιτυγχάνεται όταν το παιδί μαθαίνει να χρησιμοποιεί τους μυς στα χέρια, τα δάχτυλα και τους καρπούς σε οποιαδήποτε ενέργεια ή κίνηση, όπως φαγητό, πιάσιμο, ντύσιμο, δέσιμο παπουτσιών και κράτημα μολυβιού. Η ανάπτυξη λεπτών κινητικών δεξιοτήτων βοηθά στη δημιουργία θεμελίων για σημαντικές μελλοντικές δεξιότητες, όπως η γραφή και η αυτο-φροντίδα.

PostHeaderIcon Πρόγραμμα Αυτόνομης Διαβίωσης – Πρόγραμμα κουζίνας

Το πρόγραμμα της κουζίνας προσφέρει στους μικρούς μαθητές μας τη δυνατότητα εκμάθησης απλών συνταγών μαγειρικής, αλλά και των υπολοίπων δεξιοτήτων που απαιτούνται για τη διαχείριση της κουζίνας. Μέσα από ένα οργανωμένο πρόγραμμα τα παιδιά μαθαίνουν: να χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό της κουζίνας με ασφάλεια, να αναπτύσσουν, να βελτιώνουν και να εξελίσσουν τις δεξιότητες σίτισης καθώς και τις διατροφικές τους συνήθειες και να λειτουργούν ως «ομάδα» ακολουθώντας συγκεκριμένους κανόνες.