Archive for Δεκέμβριος, 2013

PostHeaderIcon Ευχαριστήριο!

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Η Ρ Ι Ο

Το προσωπικό και οι μαθητές του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Φιλιατρών, ευχαριστούν θερμά  τους παρακάτω επιχειρηματίες και συμπολίτες μας , για τη στήριξη που προσφέρουν στο Σχολείο μας :

?     TRADEforms  Εκτυπωτική

?     Ελαιοτριβείο Αφοί Χαλιακόπουλοι

?     Lyrco, Κατασκευή – Εμπορία Γυναικείων – Ανδρικών – Παιδικών Ενδυμάτων και Εσωρούχων

?     Νώντας , Βιβλιοπωλείο

?     Χωριάτης Pack, Είδη Συσκευασίας

?     Λύκος Σωτήριος, Mini Market

?     Γιαννακοπούλου Αικατερίνη – Είδη Υγιεινής

?     Καππής Αθανάσιος, Φωτοβολταϊκά Πάρκα

?     Λάγαρης Αθανάσιος, Ήχος και Θέαμα

?     Παναγιωτόπουλος Νίκος, Κρεοπωλείο

?     Renata Ciutyte, Περίπτερο

?     Κωστής Στυλιανός

ΚΑΛΕΣ  ΓΙΟΡΤΕΣ!!!
                        Η προϊσταμένη
 του Ειδικού Δημοτικού
Σχολείου Φιλιατρών

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

PostHeaderIcon Η γιορτή μας για τα Χριστούγεννα!

Την Τετάρτη 18-12-2013 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε η γιορτούλα μας για τα Χριστούγεννα! Τα παιδιά έπαιξαν το θεατρικό¨Πως γλίτωσε η Πρωτοχρονιά¨, παρουσία του δημάρχου, εκπροσώπων του Δήμου Τριφυλίας , του προέδρου της Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Τριφυλίας ,των γονιών τους , καθώς και πολλών φίλων και συγγενών τους! Μετά το τέλος της γιορτής ακολούθησε κέρασμα και ανταλλαγή ευχών..

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο της γιορτής εδώ

PostHeaderIcon Πρόσκληση στη Χριστουγεννιάτικη Γιορτή μας!

Σας περιμένουμε την
Τετάρτη 18  Δεκεμβρίου 2013
και ώρα 7:00 μ.μ. στο σχολείο μας,
για να παρακολουθήσουμε όλοι
πώς γλίτωσε η Πρωτοχρονιά!!!

PostHeaderIcon Επίσκεψη του ΚΑΠΗ Φιλιατρών!

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το ΚΑΠΗ Φιλιατρών επισκέφθηκε το σχολείο μας χαρίζοντας δώρα στους μικρούς μαθητές! Τα παιδιά τραγούδησαν τα κάλαντα και όλοι μαζί ανταλλάξαμε ευχές για όμορφα Χριστούγεννα!

PostHeaderIcon Δημιουργίες για τα Χριστούγεννα!!

Τα παιδιά μας συνεργάστηκαν μεταξύ τους και έφτιαξαν ζωγραφιές για τα Χριστούγεννα !

PostHeaderIcon Φρέσκο , μυρωδάτο κέικ!!

Σήμερα εγκαινιάσαμε την καινούρια μας κουζίνα φτιάχνοντας ένα νόστιμο κέικ με κομματάκια σοκολάτας!!

Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!!! Σας παρουσιάζουμε βήμα-βήμα την προσπάθεια μας!!!

βήμα 1: συγκεντρώνουμε τα υλικά μας

βήμα 2:ρίχνουμε το βούτυρο

βήμα 3: προσθέτουμε τη ζάχαρη

βήμα 4: ρίχνουμε τα αυγά

βήμα 5:προσθέτουμε το γάλα

βήμα 6: προσθέτουμε το αλεύρι

βήμα 7: ρίχνουμε τα κομματάκια σοκολάτας

βήμα 8: ρίχνουμε το μείγμα στη φόρμα, αφού έχουμε ¨χτυπήσει ¨καλά τα υλικά μας

βήμα 9: τοποθετούμε το κέικ στο φούρνο

βήμα 10: έτοιμο το κέικ!Ώρα να γίνει η δοκιμή!

PostHeaderIcon 3 Δεκεμβρίιου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες

3 Δεκέμβρη, Παγκόσμια ημέρα Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες

Οι άνθρωποι είναι φτιαγμένοι έτσι ώστε ο καθένας να είναι μοναδικός και διαφορετικός! Πάντα όμως το διαφορετικό μέσα σε μια κοινωνία που επιδιώκει την ομοιογένεια σοκάρει και αποτελεί αντικείμενο σχολιασμού.

Τα άτομα με Ειδικές Ανάγκες, ανήκουν μοιραία σε μια ιδιαίτερη «κατηγορία» ανθρώπων.

Συχνά τόσο οι ίδιοι όσο και οι οικογένειες  τους  γίνονται δέκτες αδιάκριτων βλεμμάτων καθώς η άγνοια και ο φόβος είναι οι αιτίες που ωθούν σε τέτοιου είδους   ? άκομψες ?  συμπεριφορές.

Τα άτομα με Ειδικές Ανάγκες αντιμετωπίζουν ποικίλες πρακτικές δυσκολίες στην καθημερινότητα τους. Συνήθειες καθημερινής διαβίωσης ( π.χ. αυτοεξυπηρέτηση ) που για τους περισσότερους από εμάς είναι δεδομένες , για κάποιους άλλους αποτελούν μέρος διδασκαλίας και επίμονης ? εκπαίδευσης ?.

Είναι ευκαιρία λοιπόν σήμερα, που έχει καθιερωθεί ως η παγκόσμια ημέρα Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες να θυμηθούμε πως αν θέλουμε να λεγόμαστε σύγχρονοι άνθρωποι θα πρέπει πρώτα από όλα να μάθουμε να σεβόμαστε την όποια διαφορετικότητα του άλλου και μάλιστα να προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε να προσπεράσει τις ?δυσκολίες? και τα εμπόδια που θα συναντά στην ζωή του.

Τα άτομα με Ειδικές Ανάγκες δεν είναι παιδιά ενός ? κατώτερου ? Θεού αλλά ισότιμα μέλη της κοινωνίας μας , τα οποία πρέπει να αντιμετωπίζονται με σεβασμό και αξιοπρέπεια.

Δεν ζητούν τον οίκτο μας , παρά μόνο την αποδοχή και των σεβασμό μας προς τις ανάγκες τους.

Ας ευαισθητοποιηθεί ο καθένας μας  λοιπόν και ας έχουμε όλοι στο μυαλό μας πως στη θέση τους θα μπορούσε να είναι κάποιος από εμάς.

Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Φιλιατρών