PostHeaderIcon Οδηγίες στοματικής υγιεινής!!

Τα δοντάκια μου βουρτσίζω, να είναι πάντα καθαρά. Την τερηδόνα εγώ δεν θέλω να έχω συντροφιά.

Οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα, φίλοι μου είναι καλοί. Με τη βοήθεια τους έχω πάντα δόντια υγιή!!

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Αγωγή Υγείας», δόθηκαν οδηγίες στοματικής υγιεινής. Οι μαθητές έμαθαν για τα οφέλη του σωστού βουρτσίσματος των δοντιών και κατανόησαν την τερηδόνα, πλάκα και ουλίτιδα. Τα οποία προκαλούνται, από τις τροφές που παραμένουν στα δόντια μας, όταν ξεχνάμε να τα πλύνουμε…

Το βούρτσισμα πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες του οδοντιάτρου κάθε πρωί, βράδυ και μετά από τα κύρια γεύματα και πολύ σχολαστικά ώστε να απομακρύνονται οι τροφές από τα δόντια.

Η οδοντόβουρτσα πρέπει να είναι μέτριας σκληρότητας και να αντικαθίσταται ανά τακτά χρονικά διαστήματα γιατί φθείρεται εύκολα.

Στην πιο κάτω εικόνα βλέπετε τις κινήσεις που πρέπει να ακολουθείτε κατά το βούρτσισμα.

Τέλος, μην ξεχνάτε να επισκέπτεστε τον οδοντίατρο τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, τόσο εσείς όσο και οι μικροί μας φίλοι!!